Portfolio

Vyhledání nevybuchlé letecké munice z 2. světové války

Na konci září roku 2019, nalezli dělníci při rekonstrukci vozovky v Liberci, nevybuchlou, stokilogramovou leteckou pumu. V bezprostředním okolí místa nálezu bylo nutné evakuovat více jak 6 500 lidí, aby mohli pyrotechnici bombu zajistit a bezpečně odvézt do trhací jámy v Ralsku, kde byla puma řízeně zlikvidována. V případě výbuchu na místě nálezu by dokázala zranit člověka na vzdálenost jednoho kilometru.

Společně s odborníky z Hornicko-geologické fakulty VŠB - Technické univerzity Ostrava řešíme grant Ministerstva vnitra, jehož předmětem je návrh metodiky pro detekci nevybuchlých leteckých pum z druhé světové války pomocí archivních snímků získaných od Luftbilddatenbank Dr. Carls GmbH. Výstupem pak bude historická ortofotomapa, která bude znázorňovat potenciální místa s nevybuchlou municí i s jejími přibližnými souřadnicemi.

Snímky byly pořízeny ve letech 1939 - 1946 pro účely mapování a obnovy topografických map ze strany Třetí říše, ale také ze strany Spojenců. Spojenci využívali letecký průzkum zejména pro vyhledávání cílů a následně pro ověření výsledků bombardování. Z údajů tehdy získaných bylo zjištěno, že až 20 % letecké munice, která dopadla na naše území, neexplodovalo. Tato nevybuchlá munice představuje hrozbu i v dnešní době.

Vyhledání nevybuchlé letecké munice z 2. světové války

Kontaktujte nás

Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno, CZ

Areál letiště, hangár č. 72, 503 41 Hradec Králové, CZ

 

+420 534 008 769

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám

Search