Portfolio

Zimní OFM a DTM lyžařských areálů

Digitální model terénu i ortofotomapa lyžařských areálů v Krkonoších a slovenské Jasné jsou potřebné jako podklad pro systém SNOWsat, který je v lyžařských oblastech využíván pro zefektivnění umělého zasněžování a řízení sněžných roleb. Systém SNOWsat poskytuje pracovníkům v lyžařském středisku komplex informací o poloze roleb na svahu, o provozních parametrech roleb, o místech a počtech přejezdů roleb, o umístění sněhových děl, šachet a kotvících bodů na svahu. Tyto informace jsou ukládány na serveru a umožňují provádění analýz optimálního provozu. Řidič rolby pak může na displeji přímo v kabině sledovat údaje o vozidle, jeho poloze a aktuální výšce sněhové pokrývky.

Digitální model terénu lyžařských areálů v Krkonoších z roku 2018 byl vytvořen pomocí leteckého laserového skenování. Kvůli specifickému požadavku na použití DTM pro měření výšky sněhu bylo nutné produkt vytvořit s velmi vysokou přesností, kdy střední chyba určení polohových souřadnic nesměla přesáhnout ± 5 cm a střední chyba výšky nesměla přesáhnout ± 3 cm. Hustota skenovaných bodů musela být minimálně 8 bodů/m2.

Dalším produktem pak byla ortofotomapa s důrazem na zobrazení hlavních geografických prvků lyžařského areálu, jako jsou například svahy a jejich hranice, a to v různých časech sezóny, poloha sněžných děl, hydrantů, lanovek a budov v areálu.

Celkově se v Krkonoších jednalo o zpracování třech lyžařských areálů: Černá Hora o rozloze 5,45 km2 s 16,5 km sjezdovek, Pec pod Sněžkou o rozloze 2,24 km2 se 14 km sjezdovek a areál Špindlerův Mlýn o rozloze 4,75 km2 s celkovou délkou sjezdovek 25 km.

Další zpracovávanou oblastí je také slovenská lyžařská oblast Jasná – Chopok, která je jednou z nejlepších lyžařských středoevropských středisek mimo Alpy. Toto středisko snímkujeme již několikátou sezónu, plocha snímkování je zhruba 44 km2. Středisko nabízí přes 50 km sjezdových tratí a 27 lanovek a vleků s přepravní kapacitou přes 31 000 osob/hodina. Moderní zasněžovací systém v délce 35 km poskytuje garanci sněhu minimálně 5 měsíců v roce.

 

Zimní OFM a DTM lyžařských areálů

Kontaktujte nás

Slavíčkova 827/1a, 638 00 Brno, CZ

Areál letiště, hangár č. 72, 503 41 Hradec Králové, CZ

 

+420 534 008 769

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Napište nám

Search